Inbudo.plForum Budowlane

Kategorie

Popularne tematy

Najlepsi użytkownicy

Zobacz pełen ranking
Bartosz

Bartosz

02 marca 2012, 16:00 52.20

Odpowiedz

0 oceń pytanie

Przyłącza budowlane, a docelowe

Mam nie jedno, a właściwie dwa pytania odnośnie doprowadzenia elektryczności.
Kiedy można zacząć korzystać z prądy, po wykonaniu przyłącza kablowego na granicy działki (np, w trakcie budowy), czy dopiero kiedy elektrownia wykona przyłącze nie tylko do działki ale i po sprawdzeniu instalacji w domu?


Czy kable prowadzone do domu mogą być ułożone w światłowodach, czy kłóci się to z przepisami?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Załączone pliki:

Odpowiedzi: 5

KATEPOL KATEPOL 2013-01-07 16:20:28
oceń
0% 0%

Przyłącze budowlane to przyłącze na czas budowy do momentu oddania budynku do użytkowania,niedogodności są takie że prąd i abonament jest droższy i w przypadku problemów z mocą na tym rejonie panowie z elektrowni mogą skazać założenie słabszych zabezpieczeń nadprądowych.Po założeniu licznika i oplombowaniu zabezpieczenia , złącze jest gotowe do użytkowania.KONIECZNE SĄ PLOMBY I LICZNIK ( zgodnie z prawem ) Wtedy bierzemy się do budowy , po położeniu elektryki ( instalacji wewnątrz budynku ) elektryk z uprawnieniami SEP ale trzeba tu patrzeć jakie ma uprawnienia bo są takie tylko do wymiany żarówek , wykonuje oświadczenie i pomiary Najczęściej jeśli elektryk wie co robi to przyłącze budowlane staje się przyłączem docelowym w efekcie końcowym. Praktyka mówi że ludzie na prądzie budowlanym jadą kilkanaście miesięcy bo do odbioru powinny być gniazdka , mapki inwentaryzacyjne.Elektrownie interesuje praktycznie tylko instalacja przed licznikiem za resztę odpowiada elektryk inwestora .

Zgłoś naruszenie


Maksym Maksym 2012-03-09 23:47:16
oceń
0% 0%

Niestety żyjemy w kraju pełnym biurokracji i inaczej już zapewne nie będzie, w związku z czym trzeba pamiętać o papierach i urzędach na niemal każdym kroku, jako że niedbałość może prowadzić do konieczności zakupu wielkich kar...

Zgłoś naruszenie


Konstancja Konstancja 2012-03-06 11:36:25
oceń
0% 0%

Mój znajomy nie wystąpił o pozwolenie na korzystanie i zapłacił taką karę, że się w głowie nie mieści. Wystarczy jeden życzliwy sąsiad, czy niezadowolony pracownik i sprawa się posypie. Koniecznie to zgłoś.

Zgłoś naruszenie


Karolina Karolina 2012-03-03 18:44:45
oceń
0% 0%

Zgadzam się w 100% z przedmówcą, dodam tylko że na pozwolenie na przyłącze tymczasowe (budowlane) nie czeka się długo, stawka jest co prawda wyższa, jednakże kary za bezprawny pobór prądu... to dopiero kosmos!

Zgłoś naruszenie


Zbyniek Zbyniek 2012-03-02 16:13:54
oceń
0% 0%

Zawsze, ale to zawsze, choćby się paliło czy waliło trzeba mieć papier, koniecznie i bezwarunkowo, co by się nie działo pozwolenie musi być, czyli nawet w przypadku poboru prądu na budowę, co jest stosowane bardzo często, jako że mało kto na cały dzień roboczy bierze własny agregator prądotwórczy. Wystąpić trzeba o przyłącze budowlane i niczego nie robić samodzielnie, bo może się odwrócić przeciwko Tobie.
Co do pytania o światłowody na Twoim miejscu puściłbym kable wolno. Wszystko co zamknięte stwarza dodatkową barierę w trakcie ewentualnej awarii.

Zgłoś naruszenie


Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej.